Spełnia się sen… Salezjanów Współpracowników

Jubileusz snu Janka Bosko z 9. roku życia stał się motywem przewodnim Salezjanów Współpracowników Inspektorii Pilskiej podczas Studium Formacyjnego. Odbyło się ono w dniach 16-18 lutego 2024 roku w Lądzie nad Wartą.

Wydarzenie zgromadziło blisko 90 salezjanów współpracowników. Niektórym towarzyszyli także ich najbliżsi. Do klasztoru w Lądzie zjechali przedstawiciele centrów lokalnych: Bydgoszcz św. Marek, Debrzno, Kobylnica, Kobylanka, Piła św. Jan Bosko, Piła Święta Rodzina, Połczyn Zdrój, Różańsko, Rumia NMP WW, Rumia Podwyższenie Krzyża Świętego, Szczecin MB Różańcowa, Szczecin św. Jan Bosko. Dużą frekwencją cieszyli się aspiranci i Salezjanie Współpracownicy z Lądu nad Wartą.

Całość rozpoczęła się nabożeństwem Drogi krzyżowej w lądzkim kościele oraz okazją do spowiedzi świętej. Przybyłych powitał ks. wikariusz Krzysztof Rudziński SDB oraz pani Barbara Konke, koordynator centrum lokalnego w Lądzie. Następnie był czas dla brata i siostry.

W sobotę zgromadzeni oglądali przesłanie Przełożonego Generalnego kard. Ángela Fernándeza Artime SDB zawartego w Wiązance 2024 pt. „Sen, który rodzi marzenia”. Następnie uczestnicy spotkania, podzieleni na grupy, udali się do pracy, rozmawiając o marzeniach młodzieży, Salezjanów Współpracowników i metodach wspólnej ich realizacji. Po prezentacji owoców pracy w grupach, głos zabrali przedstawiciele młodzieży, którzy brali udział w Kapitule Młodych w grudniu 2023 roku. Mówili o marzeniach młodych oraz zostawili konkretne przesłanie wobec zgromadzonych. Ten moment przysporzył wiele odkryć i wzruszeń oraz pomógł niektórym przypomnieć wartość i wagę powołania salezjańskiego. Przed obiadem odbyła się Msza święta, podczas której dwoje aspirantów z parafii św. Jana Bosko w Pile, Teresa i Tadeusz Pawlak, złożyli swoje przyrzeczenia, stając się Salezjanami Współpracownikami. Mszy świętej przewodniczył ks. Krzysztof Rudziński SDB, a kazanie wygłosił ks. Robert Sierota SDB.

Po obiedzie zwiedzano klasztor, zaś blok popołudniowy rozpoczął się koronką do Bożego miłosierdzia i konferencją ks. dra Łukasza Pawłowskiego SDB o duchowości salezjańskiej w śnie z 9. roku życia. Ks. Damian Okroj SDB przed kolacją przeprowadził warsztat o systemie prewencyjnym. Po kolacji był czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu oraz świadectwo powołania Salezjanki Współpracownicy, p. Doroty Górniak. Wieczór zakończył się Apelem Jasnogórskim i braterskimi rozmowami.

Niedziela rozpoczęła się wspólną jutrznią, podsumowaniem, a całość zakończyła wspólną celebracją Eucharystii.

Studium Formacyjne obudziło na pewno pragnienia trwania w Kościele na drodze zaproponowanej przez św. Jana Bosko. Pobudziło wielu do bycia „z” i „dla” młodych. Dobrym podsumowaniem niech będą słowa jednej z uczestniczek, która stwierdziła: – Choć nie chciałam tu przyjeżdżać, to nie żałuję i zrozumiałam, co znaczy moje powołanie jako Salezjanina Współpracownika.

Formacja jest konieczna na drodze wzrastania i spełniania marzenia o Niebie, gdzie czeka na nas ks. Bosko z całą świętą Rodziną Salezjańską.

ks. Damian Okroj SDB