Weekend z ks. Bosko: Zwycięstwo Maryi

Kolejny raz pocysterski klasztor w Lądzie przetrwał inwazję młodych ludzi. Tym razem powodem oblężenia tego miejsca był Weekend z ks. Bosko.

Grudniowy weekend, od 8 do 10 grudnia 2023 r., zgromadził 120 osób z siedemnastu placówek Inspektorii Pilskiej. Temat tego zjazdu ministrantów brzmiał: „Zwycięstwo Maryi – Oratorium jako szkoła walki”.

Piątkowy wieczór stał pod znakiem spotkania z Maryją Niepokalaną. Po integracji prowadzonej przez prenowicjuszy, chłopcy zostali wprowadzeni w temat spotkania, a następnie pisali listy do Maryi.

Sobota rozpoczęła się od tradycyjnych modlitw salezjańskich, a po śniadaniu przystąpiono do prac w grupach.

– Podczas warsztatów dla starszych poznawaliśmy i uczyliśmy się Mszału, poprawialiśmy naszą wiedzę dotyczącą okresów liturgicznych, jak one powstały, w jaki sposób Hebrajczycy liczyli dni – wyjaśnił Wojtek ze Szczecina.

W tym samym czasie młodsi uczestnicy pracowali w małych grupach tworząc tarcze ministranta broniące przed grzechami, rysowali swoich świętych patronów i pisali do nich modlitwy, a następnie zdobywali umiejętności walki na zajęciach prowadzonych przez Wojowników Maryi. – Na sztukach walki uczyliśmy się samoobrony, ataku, odparcia napastnika, ale nie tylko. Była również teoria – relacjonował Robert z Rumi. – Zajęcia z boksu, kickboxingu i taekwondo miały służyć do obrony siebie. I tylko do obrony – dodał Denys z Kobylnicy.

Następnie wszyscy uczestnicy Weekendu spotkali się w kaplicy na Eucharystii, której przewodniczył ks. Jakub Marek SDB, delegat Księdza Inspektora ds. Liturgicznej Służby Ołtarza. W czasie homilii, ks. Konrad Roszczyk SDB, nawiązując do programu spotkania mówił do chłopców: – W czasie tego Weekendu z Księdzem Bosko mogliśmy nauczyć się technik obrony i sztuk walki, ale najważniejsze, że poznaliśmy oręż do walki duchowej. Są nim modlitwa, Słowo Boże, sakramenty oraz znak krzyża, który możemy wykonać zawsze ze czcią i świadomością, że jest naszą tarczą w walce nad pokusami i złem. – Wykonujemy krzyż na czole, sercu i ramionach, by zrozumieć Ewangelię miłości, przyjąć z miłością i wcielić w życie. Świadomie i ze czcią wykonany krzyż pokazuje, że w tym przygotowaniu do ponownego przyjścia Pana ma On nasze ręce. Dlatego do dzieła – zachęcił chłopców.

Popołudnie upłynęło na wypracowaniu Dekalogu Ministranta oraz wysłuchaniu świadectw ks. Michała Wziętka SDB, misjonarza w Zambii oraz Wojtka Piaskowskiego, starszego ministranta z Konina. Najbardziej wyczekiwany moment nastąpił po kolacji, gdy chłopcy, podzieleni na grupy, wzięli udział w grze terenowej „Miasto Chivasso”. Celem, z którego po blisko dwugodzinnych emocjach wywiązali się znakomicie, było przygotowanie parafii i miasta na odpust ku czci Niepokalanej, któremu miał przewodniczyć ks. Bosko.

Spotkanie podsumowano w niedzielny poranek, a zakończono Eucharystią celebrowaną z lądzką wspólnotą parafialną.

Kolejny Weekend pełen przygód w Lądzie odbędzie się w dniach 23-25 lutego 2024 r.

za: https://pila.salezjanie.pl/