Renowacja i konserwacja stacji drogi krzyżowej
Nadchodzące święta to okazja do składania życzeń i obdarowywania podarkami, tak więc w tej atmosferze, kościół w Lądzie otrzymał kolejnych sześć stacji Drogi Krzyżowej po renowacji i konserwacji.
Jest to ostatni etap odnowienia obrazów, obramień i krosien 14 stacji, wiedeńskiego warsztatu z 1852 r., autora, który jak stwierdzili konserwatorzy był „mistrzem detalu”, dbając w wykonaniu nie tylko o pierwszoplanowe elementy, ale także dopracowując szczegółowo tło, będące ważnym środowiskiem opowieści pasyjnej.
Ostatni etap prac w przypadku stacji II, VII i IX był tzw. etapem ratunkowym, podczas którego udało się oczyścić i uratować bardzo zniszczoną oryginalną warstwę malarską. Bardzo dziękuję mgr kons. Dorocie Zemle z warsztatu warszawskiego, która mimo wielu zleceń z całej Europy, znalazła czas na przeprowadzenie konserwacji. Całość wykonanych prac konserwatorsko-restauratorskich była możliwa dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Zgromadzenia Salezjańskiego i parafian w Lądzie, którzy uczestniczyli w uzupełnieniu tzw. wkładu własnego.
Dziękując wszystkim osobom życzliwym za współpracę informuję, że złożyliśmy już wnioski w MKiDN na kolejne etapy prac wyznaczone przez Komisję Konserwatorską na 2024 r. oraz rozpoczynamy procedurę realizacji otrzymanych środków w ramach Polskiego Ładu.
Życzę błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i pełnego Bożej obecności Nowego Roku 2024 r.
Serdecznie pozdrawiam sympatyków lądzkiego zabytku i zapraszam do zwiedzania –
ks. Mariusz Chamarczuk SDB
Koordynator renowacji Pomnika Historii w Lądzie